Ośrodek domków jednorodzinnych Złoty widok
pl
cz
de
en
Ośrodek domków jednorodzinnych Złoty widok
panorama tytuł menu
ornament haft ludowy
Dlaczego „Trzy Kultury”?
Śląsk posiadał zawsze swą odrębność geograficzną. Tworzy wyraźną jednostkę fizjograficzną w ramach  zlewiska  macierzystej  rzeki  Odry.
Z oparciem na południu o góry Sudety. Utworzona na samym początku 11-go wieku diecezja wrocławska odpowiadała swymi granicami tym właśnie uwarunkowaniom naturalnym. Sudety były taką naturalną granicą Śląska z Czechami i Morawami.  Rzeka  Kwisa,  Nysa
i Bóbr była naturalną granicą z Łużycami. Od  północy  Śląsk  graniczył
z Wielkopolską i Brandenburgią. Naturalna geograficznie kraina podlegała jednak dość częstym jak na skalę czasu 1100 lat zmianom o charakterze politycznym, i kulturowym. Śląsk do 1348r (Układ w Namysłowie) występował jako część państwa Piastów. Następnie wszedł we władanie dynastii Luksemburgów która to zarządzała nim jako członem czeskiej Korony Świętego Wacława. Wraz z nią, wszedł automatycznie od roku 1526 do Korony Habsburgów. Należy dopowiedzieć,  że  aż  do roku 1742 dzielnica składała się z 11 księstw
i kilkunastu mniejszych terytoriów stanowych. Po roku 1742 Pruscy władcy którzy zdobyli Śląsk utworzyli tak zwaną państwową prowincję składającą się z dwu departamentów kameralnych a one z 48 powiatów. Od 1919 Slaska miał 2 prowincje górnośląską i dolnośląską (stolica Wrocław) w niej 2 rejencje wrocławską i legnicką.
Po II wojnie światowej Śląsk został przypisany Polsce. Granice obecne, granice naszej „Małej Ojczyzny” łączą więc w sobie tradycje, kulturę, zabytki materialne, dziedzictwo gospodarcze, architekturę i religie Trzech WIELKICH Kultur (POLSKIEJ, CZESKIEJ, i ŁUŻYCKO-NIEMIECKIEJ) które tutaj na Śląsku były i które to powinny być dla potomności zachowane.

Genezą budowy tego Ośrodka było wspólne dojrzenie, upowszechnienie w duchu szacunku i tolerancji tego wszystkiego co w tych Kulturach najlepsze. Służyć temu mają spotkania ludzi z tych krajów. Ludzi którzy mają podobny pogląd na takie historycznie skomplikowane sytuacje jak na Śląsku, których przecież w Europie nie brakuję. Spotkania, wypoczynek na łonie natury, przyjaźń i ten niezapomniany Złoty Widok.


gospodarze

Zapraszamy,
Helena i Jerzy Łaskawiec.
ornament haft ludowy
kontakt
Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się o wolnych terminach, wynająć domek, apartament lub uzyskać inne informacje, prosimy o skorzystanie z naszego formularza kontaktowego. Postaramy się odpowiedzieć drogą meilową lub oddzwonimy. Można również zadzwonić na jeden z podanych poniżej numerów telefonów.
kontakt
Adres ośrodka / Kontakt:
Trzy Kultury Złoty Widok Jerzy Łaskawiec
ul. Osiedle Podgórze 3, 58-580 Szklarska Poręba
kom.: (+48) 600813763, (+48) 602415650
mail: pzge@pzge.pl
Adres do korespondencji:
ul. Kwiatowa 8, 51-252 Wrocław
Konto w złotówkach
77 1090 2398 0000 0001 3119 7874
Konto w Euro
IBAN – PL 61 1090 2398 0000 0001 3119 8065
SWIFT – WBKPPLPP
  Formularz kontaktowy
  Imię, Nawisko, Firma*:
  Telefon*:
  *Adres e-mail:
* wymagane pola do wypełnienia
  Pytanie:
malgosia martyna agatka złoty widok kontakt księga gości galeria ośrodka regulamin ośrodka