Ośrodek domków jednorodzinnych Złoty widok
pl
cz
de
en
Ośrodek domków jednorodzinnych Złoty widok

Atrakcje turystyczne w Szklarskiej porębie

O nas
  aktywna rekreacja
spirit_of_the_mountains
astro path
walons hause
Wlastimil Hofman
hauptmans hause

St. Lukas mill

Szklarska Poręba – Miasto Ducha Gór

Magię Szklarskiej Poręby tworzą miejsca atrakcyjne pod względem turystyczny, a dodatkowego uroku dodaje im identyfikacja miasta z postacią Ducha Gór – Karkonoszem, inaczej zwanym Liczyrzepą czy Rzepiórem. Jego wizerunek został przedstawiony w formie metolowej rzeźby autorstwa Grzegorza "Siwego" Pawłowskiego. Będąc w Szklarskiej Porębie obowiązkowym punktem powinien być Skwer Radiowej Trójki, na którym umieszczona została rzeźba. Przy pomniku w 2010 roku umieszczono kapsułę czasu, w której znalazły się dokumenty i symbole obrazujące teraźniejszą sytuację miasta i jego mieszkańców. Pozostawienie kapsuły pod opieką Ducha Gór przez 50 lat ma na celu przekazanie przesłania dla przyszłych pokoleń mieszkańców, przez które zostanie otworzona.

Mając na uwadze powyższe informacje warto zdecydować się na wycieczkę po królestwie Karkonosza. Specjalnie z myślą o rodzinnych wędrówkach powstał Magiczny Szlak Ducha Gór, który prowadzi przez najciekawsze punkty, przy których znajdują się granitowe głazy z hologramami. Są one częścią gry terenowej, która zachęca szczególnie dzieci do zwiedzania i zbierania kolejnych znaków. Odwiedzenie wszystkich miejsc i zebranie wszystkich znaków w Księdze Skarbów prowadzi do uzyskania certyfikatu Odkrywcy Szklarskiej Poręby i nagrody, po które należy zgłosić się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Stamtąd też trzeba rozpocząć zwiedzanie.
A na jakie miejsca jeszcze warto zwrócić uwagę w Szklarskiej Porębie?

Muzeum Hauptmanna

Dawniej dom braci – Carla i Gerharta Hauptmanów, a dziś muzeum i centrum działań artystycznych. Jest to stary, wiejski dom, który niegdyś być ostoją oraz miejscem pracy twórczej dwóch pisarzy, braci Hauptmanów. Z czasem do domu braci zaczęło przyjeżdżać wiele osób ze świata kultury i nauki. Organizowano spotkania artystyczne, które dały początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Obecnie w muzeum podziwiać można pamiątki po obydwu pisarzach, a także obrazy różnych malarzy. Ponadto w Centrum Kultury odbywają się czasowe wystawy, spotkania autorskie czy koncerty.
Dookoła muzeum znajduje się założony przez Carla Hauptmanna park, dziś znany jako Park Ducha Gór.

Muzeum Mineralogiczne

Z najciekawszych miejsc polecić jeszcze możemy Państwu Muzeum Mineralogiczne. W Karkonoszach i Górach Izerskich powszechnie występuje wiele minerałów. Sklasyfikowano ich ponad 50, a wiele z nich ma właściwości kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Natomiast muzeum gromadzi około 3000 eksponatów minerałów i skamieniałości z całego świata. Zobaczyć w nim można także eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Zbiór ten uznawany jest za jeden z najoryginalniejszych w Polsce.
 
malgosia martyna agatka złoty widok kontakt księga gości galeria ośrodka regulamin ośrodka